کاربامازپین
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 

اشکال دارویی: SR Tablet: 200mg, 400mg

گروه دارویی: داروهای ضد صرع، تشنج، و اختلال دوقطبی.

مکانیسم‌ اثر: کاربامازپین‌ باطولانی‌ کردن‌مدت‌ غیرفعال‌ ماندن‌ کانال‌ سدیم‌ اولا درنرون‌ پس‌ سیناپسی‌ توانایی‌ آن‌ را برای‌پتانسیل‌ عمل‌های‌ تکراری‌ بافرکانس‌ زیادکاهش‌ می‌دهد و ثانیŠ آزادسازی‌ واسطه‌عصبی‌ از نرون‌ پیش‌سیناپسی‌ را مهارمی‌کند و در مجموع‌ انتقال‌ سیناپسی‌ کاهش‌می‌یابد.

موارد مصرف‌: کاربامازپین‌ در درمان‌ انواع‌صرع‌، (به‌غیر از صرع‌ کوچک‌) درد عصب‌سه‌ قلو، و به‌عنوان‌ پیشگیری‌ کننده‌ دربیماری‌ مانیک‌ ـ دپرسیو مصرف‌ می‌شود.

مقدار مصرف‌: بزرگسالان‌: در درمان‌ صرع‌ ابتدا200ـ100 میلی‌گرم‌، 1 تا 2 بار در روزمصرف‌ شده‌ که‌ به‌تدریج‌ افزایش‌ می‌یابد تابه‌میزان‌ g/day 1/2ـ0/8 در مقادیر منقسم‌برسد. در بعضی‌ موارد ممکن‌ است‌ روزانه‌به‌ 2ـ1/6 گرم‌ دارو نیاز باشد. در سالمندان‌مقدار مصرف‌ اولیه‌ کاهش‌ می‌یابد.

کودکان‌: تا یکسال‌ 200 ـ 100 میلی‌گرم‌،5ـ1 سال‌ 400ـ200 میلی‌گرم‌، 10ـ5 سال‌600ـ400 میلی‌گرم‌، 15ـ10 سال‌ 1ـ0/6گرم‌ در روز به‌صورت‌ مقادیر منقسم‌مصرف‌ شود.

موارد منع‌ مصرف‌: در اختلالات‌ هدایتی‌ گره‌AV، سابقه‌ تضعیف‌ مغز استخوان‌ وپورفیری‌ نباید مصرف‌ شود.

عوارض‌ جانبی‌: تهوع‌، استفراغ‌، گیجی‌،خواب‌آلودگی‌، سردرد، عدم‌ تعادل‌، توهم‌ وآشفتگی‌، اختلالات‌ بینایی‌ (به‌خصوص‌دوبینی‌)، نیستاگموس‌، اسهال‌ و یبوست‌،بی‌اشتهایی‌، بثورات‌ جلدی‌ گذرا، لوکوپنی‌،ترومبوسیتوپنی‌، اگرانولوسیتوز وآنمی‌ آپلاستیک‌ از عوارض‌ جانبی‌ داروهستند.

تداخل‌های‌ دارویی‌: کاربامازپین‌، غلظت‌پلاسمایی‌ کلونازپام‌، فنی‌ توئین‌، سدیم‌والپروآت‌، اتوسوکسیمید و پریمیدون‌ راکاهش‌ می‌دهد. اریترومایسین‌ و ایزونیازیدغلظت‌ خونی‌ کاربامازپین‌ را بالا می‌برند.همچنین‌ سمیت‌ کبدی‌ ایزونیازید درمصرف‌ همزمان‌ با کاربامازپین‌ افزایش‌می‌یابد. داروهای‌ ضدافسردگی‌ وداروهای‌ ضد جنون‌، باکاهش‌ آستانه‌تشنج‌، بااثر ضدتشنجی‌ کاربامازپین‌ مقابله‌می‌کنند. این‌ دارو متابولیسم‌ داروهای‌ضدافسردگی‌ سه‌ حلقه‌ای‌، فنی‌ تویین‌،هالوپریدول‌ و داروهای‌ ضد بارداری‌خوراکی‌ را افزایش‌ و غلظت‌ پلاسمایی‌ آنهارا کاهش‌ می‌دهد و منجر به‌ کاهش‌ اثرات‌آنها می‌شود. دیلتیازم‌ و وراپامیل‌ اثرات‌کاربامازپین‌ را افزایش‌ می‌دهند. متابولیسم‌کاربامازپین‌ توسط سایمتیدین‌ کاهش‌ ودر نتیجه‌ غلظت‌ پلاسمایی‌ آن‌ افزایش‌می‌یابد.

نام تجارتی: تِگْرِتول


سیتالوپرام
ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 


اشکال دارویی: سیتالوپرام به صورت قرص 20 و 40 میلی گرمی و محلول خوراکی 10mg/5ml
دسته دارویی: ضد افسردگی مهار کننده باز جذب سروتونین

مکانیسم اثر:

 این دارو با  مهار باز جذب سروتونین عمل می کند.

موارد مصرف:

برای درمان اختلالات قطبی و درمان افسردگی شدید  به کار برده می‌شود. سیتالوپرام گاه برای درمان اختلال اضطرابی نیز تجویز می‌شود. استفاده از سیتالوپرام برای درمان  افسردگی ، اختلال هراس و اضطراب اجتماعی مورد تأیید است. این دارو همچنین در کاهش نورپاتی دیابتی و انزال زودرس  نیز موثر است.

عوارض جانبی:
حالت فراموشی، اختلالات جنسی، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، تهوع و منگی و در برخی موارد تاری دید، اختلال ادراک ، اختلالات خواب، اشکال در تنفس، تب، اختلالات قاعدگی، افزایش حجم و دفعات ادرار، بثورات جلدی، خارش، درد شکمی و ناراحتی معده، اسهال، بی‌اشتهایی، اضطراب، درد مفاصل، بی‌حالی، نفخ شکم، کاهش فشار خون یا کاهش فشار خون وضعیتی، افزایش بزاق، تعریق زیاد، میگرن، آبریزش بینی، سینوزیت، اختلالات مانیک و لرزش.
تداخلات دارویی:
سیتالوپرام با داروهای دیگر ضدافسردگی مثل آمی تریپتیلین،فلوکستین،ایمی پرامین ،وارفارین،سایمتدین نباید مصرف شود.
مصرف سیتالوپرام با داروهای ضد درد مثل آسپرین، ایبوپروفن،ناپروکسن و ایندومتاسین باعث کبودی و خونریزی زیرجلدی می شود.

در بارداری: در گروه C

نام تجارتی  : سلکسا


گاباپنتین Gabapentin
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

اشکال دارویی: 

Capsule: 100-300-400 mg                                                                                                                

رده بندی دارویی:  گاباپنتین از نظر ساختمانی مشابه گامابوتیریک اسید (Gammabutyric Acid) است.

مکانیسم اثر: مکانیسم دقیق آن ناشناخته است ولی این دارو به جایگاه خاصی در اعصاب قشر مغز متصل شده و با انتقال اسیدهای آمینه انانتیومتر از طریق غشاء سلول تداخل می کند. این دارو ممکن است باعث افزایش آزاد سازی GABA از محل غیروزیکولی شود.

موارد مصرف:   برای درمان صرع پارشیال (گاباپنتین همراه با سایر داروهای ضد تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد) تایید شد. از این دارو برای کاهش درد ناشی از ابتلا به زونا (نورالژی هرپسی) استفاده کنند. هم اکنون برخی از پزشکان از این دارو برای پیش‌گیری از سردرد میگرنی، درمان نیستاگموس و نیز کاهش دردهای نوروپاتیک (عصبی) استفاده می‌کنند. برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می‌توان از این دارو استفاده کرد.

مقدار مصرف : بزرگسالان: به عنوان ضد تشنج ابتدا 900 میلی گرم در 3 مقدار منقسم تجویز می شود. در درمان درد عصبی پس از عفونت هرپسی روز اول مقدار واحد 300 میلی گرم، روز دوم 600 میلی گرم در روز در دو نوبت منقسم و روز سوم 900 میلی گرم در روز در سه مقدار منقسم مصرف می شود

کودکان: به عنوان ضد تشنج در کودکان 3 تا 12 سال ابتدا 10 تا 15 میلی گرم در کیلو گرم در روز در 3 مقدار منسجم تجویز می شود. بر این اساس برای کودکان بالای 5 سال معمولا مقدار مصرف موثر 25 تا 35 میلی گرم در کیلوگرم در روز وبرای کودکان 3 تا 4 سال نیز مقدار مصرف موثر 40 میلی گرم در کیلوگرم در روز می باشد. مقدار مصرف افراد بالای 12 سال مشابه بزرگسالان است.

موارد منع مصرف:

 در صورت حساسیت مفرط به گاباپنتین از مصرف آن باید خودداری شود.

عوارض جانبی:

بزرگسالان:  خواب‌آلودگی، گیجی و نیز تورم اندام‌ها

 کودکان: اختلالات رفتاری، رفتارهای تهاجمی، اختلالات تمرکزی، بی‌قراری و نیز بیش‌فعالی و  پارکینسون

تداخلات دارویی: در صورت مصرف همزمان داروهای ضد اسید با این دارو فراهمی زیستی گاباپنتین تا 20 درصد کاهش می یابد. مرفین جذب این دارو را افزایش داده و موجب تشدید اثرات مضعف CNS آن می شود

رده بندی در بارداری: گاباپنتین در گروه C قرار دارد


Resuvastatin روزاواستاتین:
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

اشکال دارویی:  قرص 5، 10، 20، و 40 میلی گرم

موارد مصرف : روزاواستاتین است برای کاهش کلسترول تام خون  و تری گلیسیرید استفاده می شود و سبب افزایش سطح  HDL می گردد. روزوواستاتین نیز برای کاهش خطر حملات قلبی، سکته مغزی و عمل های رگ شریانی در بیماران بدون بیماری عروق کرونر قلب از نظر بالینی استفاده می شود.

مقدار مصرف: دوز شروع برای اکثر افراد بالغ 5 میلی گرم یک بار در روز است. حداکثر دوز 40 میلی گرم در روز است و این دوز باید برای بیماران که به اندازه کافی به یک دوز 20 میلی گرم پاسخ نمی باشد.

عوارض جانبی:
التهاب گلو، سردرد، اسهال، سوء هاضمه، درد ماهیچه، سستی، عفونت دستگاه ادراری

تداخلات دارویی:

هنگامی که با سیکلوسپورین تجویز شده، سطح خونی روزوواستاتین را افزایش می دهد ، و این می تواند عوارض جانبی روزوواستاتین را افزایش دهد. تجویز همزمان روزوواستاتین با وارفارین (کومادین) می تواند خطر ابتلا به خونریزی از وارفارین را افزایش دهد.

نام تجاری: Crestor

شرکت سازنده : AstraZeneca

رده بندی در بارداری: X


سمو م قارچی
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

مایکوتوکسین ها یا سموم قارچی فراوردهای متابولیکی ثانویه قارچها می باشند. مایکوتوکسین هایی مانند انواع زیرالنون، آفلاتوکسین، فومونیزین واوکراتوکسین سرطان زا می باشند که مصرف غذاهای آلوده به این مایکوتوکسین ها با وقوع مواردی از سرطان ازوفاژال، کبد، کلیه وعوارض سوء دیگر در انسان و حیوان همراه بوده است. طیف وسیعی از انواع قارچهای کپکی مانند آسپرژیلوس ها، فوزاریوم ها و...قادر به تولید مقادیر زیادی از مایکوتوکسین های خطرناک می باشند. رشد سریع این قارچ ها در سطح برخی از مواد غذایی و تولید فراوان مایکوتوکسین ها دیده شده است. مسمومیت ناشی از مصرف غذاهای آلوده به توکسین های حاصل از این قارچها به صورمختلف گزارش شده است. این قارچ ها جزو فیتو پاتوژن های عمده در مزارع پنبه کاری، صیفی کاری، ذرت، برنج و ... محسوب شده و در کاهش تولید ویا کاهش کیفیت و مرغوبیت محصول موثر است.


اثر ضد میکروبی اسانس گشنیز
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آذر ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

گیاه گشنیز، گیاهی چندساله از تیره چتریان که توسط کاشت دانه یا بذر تکثیر
می یابد. گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است . دربیشتر نقاط
ایران نیز می روید . از زمانهای قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است .بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماریهای مختلف از آن استفاده می کرده است . در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیزدرمان می کردند .

گشنیز گیاهی است علفی و یکساله ، برنگ سبز که ارتفاع آن تا 80 سانتیمتر
نیز می رسد . برگهای آن به دو شکل ظاهر می شود آنهائی که در قاعده ساقه وجود دارد بشکل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی شکل می باشند. .

قسمت مورد استفاده گیاه ،‌ساقه و برگ و میوه آن است . میوه گشنیز گرد و برنگ زرد
می باشد . بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریبا بد بو است ولی بر اثر خشک شدن این
بو از بین رفته و خوشبو می شود . حتی نام لاتین گشنیز از لغت یونانی Korio مشتق شده که به معنی بد بو است .

از این گیاه در ایران و سایر کشور ها در حال حاضر از نظر آنتی باکتریال بندرت مورد
استفاده قرار می گیرد و در صورتی که این گیاه از حجم بسیار بالای از نظر رویش در
کشور برخوردار است. یافتن راه حلی برای بهره گیری از هدر نرفتن این منبع خدادادی
از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یکی از این راه حل ها استفاده از گشنیز در صنایع غذایی می باشد که می تواند راه حل بسیار مناسبی محسوب گردد. ما در مطالعه ا ی که روی اسانس میوه گشنیز  انجام دادیم اثر آنتی باکتریال اسانس این گیاه را ثابت کردیم.