تینیدازول Tinidazole:

دسته دارویی: ضد تک یاخته
شکل دارویی: قرص 500 میلی گرم
مکانیسم اثر: مکانیسم تینیدازول بر علیه ژیاردیا و آنتاموبا نا شناخته است. احتمالا" این دارو از طریق صدمه بهDNA اثر خود را اعمال می کند

موارد مصرف: درمان آبسه کبدی ناشی از آمیب، واژینیت باکتریایی، عفونت های بی هوازی، ذات الریه، عفونت پوست و بافتهای نرم، آبسه ریه، پریتونیت، درمان هلیکوباکتر و اولسر معده.

مقدار مصرف: در واژینیت باکتریایی 2 گرم به عنوان دوز منفرد یا 2 گرم در دو دوز متوالی، درعفونت بی هوازی باکتریایی
 ، ذات الریه ، عفونت پوست و بافت نرم، آبسه ریه ، پریتونیت  : 2 گرم در 1 روز، به دنبال آن 1 گرم در روز به عنوان یک تک دوز یا 500 میلی گرم روزانه برای 5-6 روز است. درریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری همراه با بیماری زخم پپتیک: 500 میلی گرم با کلاریترومایسین و امپرازول به مدت 7 روز داده شده است.  پیشگیری قبل از عمل جراحی 2 گرم در 12 ساعت قبل از جراحی. در آمیبیازس روده 2 گرم یکبار در روز برای 2-3 روز. در آمیبیازیس وآبسه کبدی 1.5-2 گرم یکبار در روز برای 3-6 روز.

منع مصرف: در اختلالات خونی، اختلالات عصبی ، افزایش حساسیت به  مشتقات 5-نیتروایمیدازول،  پورفیریا،  شیردهی، حاملگی (سه ماهه اول) منع مصرف دارد

فارماکوکینیتک: این دارو تقریبا به طور کامل از دستگاه گوارش (دهان) جذب می شود، اوج غلظت پلاسما پس از 2 ساعت می باشد. دارو در شیر، مایع مغزی، بزاق دهان، صفرا و بافت های بدن (غلظت های بالا شبیه به پلاسما) به سادگی توزیع می شود، از جفت عبور می کند. قدرت اتصال به پروتئین آن 12٪ است. در کبد به یک هیدروکسی متابولیت فعال تبدیل می شود. نیمه عمر دارو 12-14 ساعت می باشد. از طریق ادرار (متابولیت های دست نخورده)، از طریق مدفوع (مقدار کمی) دفع می شود.

عوارض جانبی : فلزی، تهوع، سردرد، استفراغ، ادرار تیره، گرگرفتگی، بی اشتهایی، اسهال، خستگی، لکوپنی گذرا.

تداخل های دارویی: با کلستیرامین، ضد انعقادی خوراکی همانند وارفارین ، سیکلوسپورین، تاکرولیموس یا لیتیوم تداخل دارد.

نام تجاری:, Tinafas  Tindamax

مصرف در حاملگی: جزء گروهC

/ 1 نظر / 761 بازدید

گروه C یعنی چی؟؟؟