جمی فلوکساسین: Gemifloxacin

نا م تجاری Factive

رده درمانی: آنتی بیوتیک.

رده فارماکولوژیک: مشتقات کینولون ها(فلوروکینولون) 

شکل دارویی: قرص320 و640 میلی گرم

مکانیسم اثر: جمی فلوکساسین از طریق مداخله در سنتز DNA میکروارگانیسم سبب بروز اثر باکتریسیدی می شود.

فارماکوکینیتک: جمی فلوکساسین به سرعت از دستگاه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی آن حدود 71% است، C-max دارو در حدود mcg/ml61/1 می باشد. قدرت اتصال به پروتئین دارو در حدود 73-55% است. دارو در کبد به مقدار محدود متابولیزه می شود. حذف دارو 61% در مدفوع و 36% از طریق ادرار بدون اینکه دارو تغییر کند ونیمه عمر دارو حدود 7ساعت است. کلیرانس کلیوی دارو حدود L/h6/11 می باشد.

موارد مصرف: جمی فلوکساسین در درمان عفونت های حاد و مزمن برونشیت باکتریایی، ناشی از استرپتوکک پنومونیه، هموفیلوس آنفلونزا و پارا آنفلونزا، مورکسلا کاترالیس، مایکوپلاسما پنومونیه، کلامیدیا پنومونیه و کلبسیلا پنومونیه به کار می رود.

مقدار مصرف: جمی فلوکساسین از راه خوراکی 320 میلی گرم به مدت 5 روز در درمان برونشیت، در درمان عفونت پنومونی متوسط تا شدید در بزرگسالان 320میلی گرم روزانه به مدت 7-5 روز و در عفونت کلیوی روزانه 160میلی گرم  مصرف می شود.

منع مصرف: در افرادی که به این گروه از داروها حساسیت دارند.

عوارض جانبی :

1-     عوارض قلبی عروقی : تپش قلب، فلوتر دهلیزی،  سنکوپ ، افزایش فشار خون،ایست قلبی وانفارکتوس قلبی

 2-      عوارض عصبی: سردردف سرگیجه، بی خوابی توهمات، تشنج ، خواب آلودگی ف خستگی ، بی اشتهایی و پارستزی

 3-      عوارض پوستی: راش، اریتم مولتی فرم و یا ورقه ورقه شدن پوست

4-      عوارض گوارشی : اسهال، تهوع، درد شکمی، استفراغف کولیت پسودو ممبرانو

5-     عوارض مفصلی  پارگی تاندون که در بیماران با سن بالای 60 سال این خطر بیشتر دیده می شود.

تداخل های دارویی: جمی فلوکساسین با آنتی اسیدها، دیدآنوزین، کاتیونهای فلزی، مولتی ویتامین مینرال، پروبنسید(کلیرانس کلیوی جمی فلوکساسین را کاهش می دهد)، سوکرالفیت (فراهمی زیستی جمی فلوکساسین را افزایش می دهد)، وارفارین ( با خوردن این دارو های با جمی فلوکساسین اثر ضد انعقادی ةآنها افزایش می یابد) تداخل دارد.

 مصرف در حاملگی : این دارو در حاملگی جزء گروه C   قرار دارد.

/ 2 نظر / 1258 بازدید
aarsin

متشکرم از مطالب خوبتان من از دکتر این دارو را گرفتم در حالی که یک ماه پیش به گلودرد وبعد به سرفه و التهاب شدید دچار شدم از دکتر دو آمپول آنتی بیوتیک گرفتم و بعد از تزریغ انها بکلی خوب شدم ولی الان بعد از یک ماه دوباره دچار آن عوارض شدم که این دارو را برای من تجویز کردند امیدوارم بهبود یابم

سحری

با عرض سلام و خسته نباشیدآقای دکتر این دارو تمام عوارض ذکر شده را دارد؟من این اردو را دارم ولی با عوارضی که ذکر کردید میترسم آنرا استفاده کنم....چه کنم؟؟؟