فورمترول فومارات:


 

اشکال دارویی: Powder for Inhalation: 4.5 mcg ،   Powder for Inhalation: 9 mcg
Capsules for Inhalation: 12 mcg

مکانیسم اثر:بتا دو آگونیست استنشاقی سبب مهار آزاد سازی هیستامین و لکوترین در شش ها میشود.اثرات ضد التهابی مثل مهار ادم و تجمع سلول های التهابی با این دارو مشاهده شده است.

موارد مصرف:- اولا: پیشگیری و درمان انقباضات برونش در بیماران با انسداد راه های هوایی برگشت پذیر مانند آسم برونکواسپاسم ناشی از آلرژن ها هوای سرد یا ورزش.ثانیا:پروفیلاکسی و درمان انقباضات برونش (COPD) در بیماران با انسداد مزمن راه های هوایی مانند برونشیت و آمفیزم

دوز مصرف:بزرگسالان

1. COPD درمان نگهدارنده 2-1 کپسول 2 بار در روز

2. بیماری های انسدادی برگشت پذیر ریه:درمان نگهدارنده:2-1 کپسول 2 بار در روز در صورت نیاز دوز دارو افزایش می یابد.

3. پروفیلاکسی برونکواسپاسم ناشی از ورزش و آلرژن ها:یک کپسول 15 دقیقه قبل ورزش یا تماس با آلرژن(ممکن است 2 کپسول در روز مورد نیاز باشد)

کودکان بالای 5 سال: انسدادبرگشت پذیر راه های هوایی، درمان نگهدارنده:یک کپسول 2 بار در روز

بسته به نیاز ممکن است یک یا 2 کپسول اضافه شود.ممکن است درمان گاه به گاه مثلا 2 روز در هفته مورد نیاز باشد.در برونکواسپاسم ناشی از ورزش یا آلرژن:یک کپسول یک ربع قبل از ورزش

موارد منع مصرف: حساسیت مفرط نسبت به این دارو و یا ترکیبات آن

موارد احتیاط: در بیماران مبتلا به آسم که کورتون ها یا کرومولین استنشاقی مصرف میکنند با تجویز این دارو نبایددارو های دیگر قطع شوند.  ممکن است هیپوکالمی با این دارو ایجاد شود اندازه گیری سطح پتاسیم خون ضروری است زیرا هیپوکالمی ممکن است سبب هیپوکسی شود. به صورت پارادوکسیک ممکن است برونکواسپاسم با این دارو مانند سایر اسپری ها ایجاد شود باید در این صورت دارو قطع شود و درمان جایگزین توصیه میشود. در بیماران دیابتیک به علت اثر هیپر گلیسمیک بتا دو آگونیست ها کنترل گلوکز خون ضروری است. در بیماران تیروتوکسیکوز نارسایی احتقانی قلب آریتمی قلبی بخصوص عروق بطنی باید در نظر گرفت

عوارض جانبی: سردرد، ترمور، آژیتاسیون، منگی، تاکی‌کاردی، طپش قلب، آریتمی‌های بطنی.
عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، نازوفارنژیت، تهوع، استفراغ، اسهال، سوزش سردل.
سرفه، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، برونکواسپاسم پارادوکسیکال.
واکنش‌های افزایش حساسیت (بثورات جلدی و کهیر)، درد پشت و مفاصل، میالژیه شود.

تداخلات: مصرف همزمان این دارو با آگونیست‌های بتا-‌آدرنرژیک، تئوفیلین و سایر متیل‌گزانتین‌ها ممکن است عوارض جانبی قلبی این دارو را تشدید نماید.
مصرف همزمان این دارو با مشتقات گزانتین، استروئیدها و دیورتیک‌ها باعث تشدید هیپوکالمی می‌گردد.
مصرف همزمان این دارو با مهارکننده‌های منوآمین‌ اکسیداز و یا داروهای ضد‌افسردگی سه‌حلقه‌ای عوارض قلبی این دارو را به شدت افزایش می‌دهد. بین مصرف این دارو و داروهای مهارکنندۀ منوآمین اکسیداز باید حداقل 14 روز فاصله باشد.

نکات قابل توصیه:

قبل از استنشاق، محفظۀ دارو را به خوبی تکان دهید

دارو ار در فواصل 12 ساعته مصرف نمایید

مصرف در حاملگی و شیر دهی:در حاملگی در گروه C در دوران شیر دهی ترشح این دارو در شیر مادر ثابت نشده است، با این حال تجویز این دارو در دوران شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.

این دارو در داروخانه موجود میباشد.

نام های تجاری: : Atimos, Foradil, Oxis

/ 1 نظر / 1473 بازدید
صادق علیمردانی

سلام آقای دکتر. امروز با وبلاگتون آشنا شدم. صرفا جهت عرض ارادت پیام دادم.